Máme je stejně rádi, a proto jim chceme poskytovat stejně láskyplnou péči. Jenže láskyplná neznamená v případě pejska a kočičky v žádném případě stejná. Většinou jim již automaticky dopřáváme odlišnou stravu a respektujeme řadu dalších na první pohled zřejmých rozdílů. Podceňovat bychom je neměli ani při volbě vhodného přípravku proti zevním parazitům, tedy například proti blechám či klíšťatům. Zatímco přípravky určené pro kočky jsou většinou současně použitelné i u psů, opačně to v řadě případů neplatí a špatně zvolený preparát může kočkám způsobit závažné zdravotní potíže nebo dokonce i úhyn zvířete. Určujícím faktorem totiž zdaleka není pouze velikost či váha, která může být u menších psů stejná jako u koček.
Některé přípravky pro ochranu psů proti zevním cizopasníkům totiž obsahují pyretroidy (nejčastěji je používán permethrin), což jsou látky, které jsou pro kočky toxické. I když je v současné době většina těchto přípravků označena nejen informací o složení výrobku, ale také upozorněním, že není vhodný pro kočky, majitelé leckdy přípravky zaměňují. Chovatelé koček by tomuto sdělení měli věnovat pozornost při nákupu přípravku nebo než na svou kočku použijí zbytek přípravku zakoupeného původně pro ošetření psa. „Je nutné si také uvědomit, že rizikové může být i ošetření psa takovýmto přípravkem, pokud je v domácnosti současně kočka,“ říká MVDr. Michal Gojda ze společnosti MEVET a vysvětluje, že „ke kontaminaci kočky a k její následné otravě může dojít nejen přímým kontaktem kočky s ošetřeným psem, ale především v prvních dnech po aplikaci přípravku také pouhým sdílením společných prostor, například koberce či pelíšku“. Intoxikace se u kočky projevuje například nadměrným sliněním, zvracením, inkoordinací pohybů či křečemi. Při takových příznacích je samozřejmě nutná návštěva veterináře.
Na trhu je přitom dnes několik přípravků, určených přímo pro ošetření koček, tedy prostředků, které zvířata před zevními cizopasníky chrání pomocí jiných než výše jmenovaných účinných látek (například fipronilu). Ty lze použít i pro kočky. Přípraveks obsahem fipronilu (FRONTLINE® Spot on) má zvláštní balení pro kočky a jiná balení pro 4 váhové kategorie psů – vzájemně se liší objemem obsaženého ochranného prostředku, účinná látka a její koncentrace je stejná.
Významně se liší také srst a pokožka kočky a psa. Kočky mají nižší počet mazových žlázek, což často přímo souvisí s délkou účinnosti ochrany proti zevním parazitům. Například již zmiňovaná účinná látka fipronil totiž po aplikaci neproniká přes kůži do organismu, který tedy nezatěžuje, ale deponuje se prostřednictvím kožního mazu do chlupových váčků a mazových žlázek v kožní škáře, odkud je pozvolna uvolňována zpět na povrch kůže a na srst. Protože má kočka menší zásobu mazových žlázek i nižší produkci kožního mazu, má také menší zásobu účinné látky, kterou tedy musíme aplikovat častěji. Například zatímco pes ošetřený přípravkem Frontline je proti
klíšťatům chráněn až měsíc a proti blechám, které jsou citlivější, až 2 nebo 3 měsíce, u kočky je třeba aplikaci zopakovat již po 2–4 týdnech pro ochranu proti klíšťatům a po přibližně 6 týdnech proti blechám.
Rozdíl mezi psy a kočkami je také v nemocech, kterými je parazité ohrožují. Zatímco u kočky se například klinické onemocnění boreliózou prakticky nevyskytuje, u psa může borelióza vyvolat akutní horečnatý stav spojený zpravidla s bolestivostí a záněty kloubů. Pokud není onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, přechází zpravidla do chronicity s periodicky se opakujícími recidivami. Také v tomto případě hrají svoji úlohu antiparazitární veterinární přípravky. K přenosu infekčních zárodků způsobujících výše uvedené onemocnění zpravidla dochází až po 48 hodinách od uchycení klíštěte. Například již zmiňovaný Frontline nezabrání ve všech případech uchycení cizopasníka, nicméně klíšťata do 48 hodin usmrcuje, čímž riziko přenosu infekčních zárodků minimalizuje i přesto, že i již usmrcené klíště může zůstat ještě nějaký čas fixováno v kůži.
Kočky a psy paradoxně spojuje blecha kočičí, tu má totiž v kožichu nejen 95 % nakažených koček, ale také 70–80 % napadených psů.
Autor článku : Společnost MEVET byla založena koncem roku 2002. Od té doby působí v oblasti obchodu, distribuce a marketingu veterinárních léčivých přípravků, veterinárních diagnostik a suchých krmiv pro psy a kočky v České a Slovenské republice. MEVET v prvé řadě zastupuje a reprezentuje v ČR a SR zájmy jedné z nejvýznamnějších světových veterinárních farmaceutických firem – společnosti MERIAL Ltd., výrobce produktů FRONTLINE®. Sortiment veterinárních přípravků společnosti MERIAL Ltd. zahrnuje vakcíny a veterinární léčiva pro široký sortiment jak společenských, tak hospodářských zvířat. Odborní pracovníci společnosti MEVET se zabývají nejen marketingovou činností, ale poskytují také profesionální veřejnosti odborné informace a servis související s používáním distribuovaných přípravků. Cílem společnosti je ochrana zdraví a welfare zvířat, ať už hospodářských nebo společenských, a zajištění této ochrany (preventivní nebo léčebné).